Yenidoğan Hemşirelik Bakım Planları

Yenidoğanda Banyo Hemşirelik Bakımı

Yenidoğanda Banyo Hemşirelik Bakımı

1500 gramdan az kiloda ve 32 gebelik yaşından küçük olan bebeklere asla banyo bakımı verilmez. Yenidoğan bebeklere durumları sabit olduktan sonra hemşire bakım vermeye başlar. Yenidoğan banyosundan önce hazırlıklar yapılmalıdır.

Vücut ısısı 2-4 saat boyunca normal sınırlar içinde kalan bebeğe ilk bakımı uygulanır. Yenidoğan bebeğin vücudu verniks kazeoza denilen bir madde ile kaplıdır. Bebek silinirken ya da yıkanırken bu maddenin temizlenmemesine dikkat edilmelidir.

Banyo bakımında ortam şartları da önemlidir. Banyo yapılan odanın ısısı 26-27 ° C olmalıdır. Aynı zamanda banyo suyunun sıcaklığı da 37-38°C olarak ayarlanmalıdır. Suyun sıcaklığı genellikle dirsek ya da iç bilek ile kontrol edilir. Banyo esnasında kullanılacak sabun ya da şampuan gibi temizleyiciler cilt pH ını bozacak madde içermemelidir. Çok kirli yenidoğanlarda düşük pH lı sabun ve ılık su ile banyo yapılabilir. Kullanılan temizleyici ciltte yara oluşturmamalı ve gözleri yakmamalıdır. Daha çok sabun içermeyen yumuşak sıvı temizleyiciler bebek banyosunda kullanılmalıdır. Banyo esnasında bebeğin cildi çok ovulmamalı, banyo süngerleri enfeksiyon riski taşıdığından tercih edilmemelidir.

Temizliğe ilk olarak yüzden başlanır, ıslatılmış pamuk ile göz akıntıları ve çapaklar silinir. Her iki göz ayrı temiz pamuk ile silinir. Boyundaki boğum araları dikkatlice temizlenmelidir. Kulak temizlenirken herhangi bir madde kulak içine sokulmaz, el ile alınabilecek iri kirler alınır. Isı kaybı en fazla baş bölgesinden olur bu yüzden en son saç ve baş bölgesi yıkanmalı bebeğin ısı kaybı önlenmelidir. Yıkama işlemi bittikten sonra bebek kuru bir havlu ile tamamen kurulanır. Bebeğin çok fazla üşümemesi için banyo süresi 5 dakikadan fazla olmamalıdır.

Yenidoğan banyo bakımından sonra 2-3 günde bir cildin tolere edebileceği kadar az miktarda sıvı vazelin sürülmelidir. Kuru ve çatlak cilde sahip bebeklerde vazelin kullanımı artırılır, günde iki defa vazelin bazlı koruyucular sürülebilir.

Banyo sıklığı bebeğin yaşına ve bulunduğu çevreye göre değişebilir. Genellikle 2-3 günde bir banyo yaptırılabilir.

Funda Nur Emanet

Funda Nur EMANET 1995 yılında İstanbul’da doğdu. 2013 yılında Gaziosmanpaşa Mevlana Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde üniversite eğitimine başladı. Halen eğitimine devam ettiği Marmara Üniversitesi’nde 4. Sınıf öğrencisidir. İkinci üniversite programı adı altında Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünde öğrenim görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu