Yenidoğan Hemşirelik Bakım Planları

Yenidoğan Bebeklerde Beslenme ve Hemşirelik Bakımı

Yenidoğan Bebeklerde Beslenme ve Hemşirelik Bakımı

Anne sütü tüm bebekler için değerli olsa da prematüre bebekler için daha değerlidir. Çünkü prematüre bebeklerin anne sütünde daha çok protein bulunmaktadır. 32 gestasyon yaşını doldurmayan bebeklerde emme, arama ve yutma refleksleri gelişmemiştir. Bu bebeklerin beslenmesi gavaj ( besinlerin burun ya da ağızdan mideye uzanan sonda ile verilmesi) ile sağlanmalı, oral verilmemelidir. Solunum sıkıntısı çekmeyen, mekonyum çıkışı olan, oksijen problemi olmayan ve durumu normal şekilde sabit devam eden bebekler, beslenmeye başlanabilir. Hipotansiyon ya da hipertansiyonu olan,  kalbi yavaş atan ve solunum problemi olan bebekler beslenmemelidir.

Doğum ağırlığı 1000gr altında olan ve komplikasyonlu olan tüm bebekler minimum düzeyde enteral beslenme ile beslenmelidir.

  • İlk 2 gün 3×1 cc
  • 3-5. Gün 6×1 cc
  • ve sonraki günler 8×1 cc anne sütü/ mama şeklinde her gün 1 cc arttırılarak devam edilmelidir.

1000-1500 gr ağırlığında olan bebekler

  • İlk gün 8×2 cc olarak başlanır ve bebeğin tolere düzeyine göre her gün 2cc artırılarak devam edilir.

1500-2000 gr ağırlığındaki bebekler

  • İlk gün 8×5 cc olarak başlanır ve bebeğin tolere düzeyine göre her gün 5-10 cc artırılarak devam edilir.

Funda Nur Emanet

Funda Nur EMANET 1995 yılında İstanbul’da doğdu. 2013 yılında Gaziosmanpaşa Mevlana Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde üniversite eğitimine başladı. Halen eğitimine devam ettiği Marmara Üniversitesi’nde 4. Sınıf öğrencisidir. İkinci üniversite programı adı altında Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünde öğrenim görmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu