Haberler

Hemşirelerin Hak ve Talepleri Meclise Taşındı

Selim Yurdakul; “Genç ve eğitimli Türk gençlerinin işsiz geçirdiği her bir gün Türk Milletinin geleceğinden çalınmaktadır. Bu kaybın durdurulması için Türk gençlerinin eğitime katılımları sağlanmalı ve akabinde eğitimli Türk gençlerinin istihdamını sağlayacak programlar devreye alınmalıdır. Özellikle Türk Sağlık Sisteminin en önemli unsurlarından biri olan sağlık personelinin eğitimi için bir seferberlik ilan edilmeli ve her bir personel en üst düzeyde eğitim seviyesine ulaştırılmalıdır ancak AKP hükümetlerinin yanlış politikalarının sonucunda sağlık meslek lisesi mezunu hemşireler, diğer bir deyişle orta öğretim hemşireler yüksek öğretimden mahrum bırakılmışlardır. Lise eğitimleri sırasında üniversite sınavlarına yönelik yeterli eğitim alma imkanı sağlanmayan hemşirelere bir de kamu atamalarında hakkaniyet ölçüsünde kontenjan ayrılmaması, AKP hükümetlerinin sağlık ve eğitim alanındaki yanlış politikalarının sorgulanmasını zorunlu kılmaktadır. İyiye ve doğruya ulaşmak için idareciler, mağdur vatandaşların sorunlarına ve siyasi partilerin görüşlerine daha duyarlı olmalıdır” dedi.

110 BİN HEMŞİRE MERAKLA BEKLİYOR

Sağlık Bakanına yönelttiği sorularla ortaöğretim hemşirelerin mağduriyetlerini açıklayan MHP’li Yurdakul, sağlık alanında yapacağı alımlarda ön lisans ve lisans mezunlarına öncelik tanıyacağını ve bu yolla sağlıkta kaliteyi artırmayı planladığını ifade eden hükümete, bu hedefi gerçekleştirebilmek için 110 bin kadar orta öğretim mezunu hemşirenin yükseköğretime katılabilmesi için fırsat ve kolaylıklar tanınması ya da kamu sağlık hizmetlerinde yer alma arzularını gerçekleştirebilmesi için harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.

ÖNCE TEŞVİK ETTİLER ŞİMDİ ORTADA BIRAKTILAR

Yaptığı basın açıklamasında AKP hükümetinin, özel sağlık meslek liselerini teşvik ettiğini hatırlatan Yurdakul; “Yüksek meblağlarla özel sağlık meslek liselerinde okuyanların ve mezun olanların aldıkları meslek amaçlı eğitim programı, bu kardeşlerimizin üniversite sınavlarında başarılı olmalarına yetmiyor. Bu nedenle bugün işsizlikle mücadele etmek zorunda kalan sağlık personelinin ve onları bin bir emekle ve hatta borçla bu okullara gönderen ailelerinin mağduriyetleri çok büyük. Oysa AKP bir dönem özel sağlık meslek liselerini destekleyerek aileleri ve çocukları çoğu zaman meslek garantisi imalarıyla bu okullara yönlendirdi. Tüm bunlardan sonra bugün itibariyle kamu yaptığı hemşire alımlarında buradan mezun olanları görmezden geliyor. Tabiki yüksek öğrenim mezunu hemşireler sağlık hizmetlerinde kalite artışını sağlar ancak AKP hükümeti mağdur ettiği ortaöğretim hemşireleri ve ailelerinin mağduriyetlerini gidermelidir” dedi.​

Kaynak: Kapsamhaber.com

6 Yorum

  1. Sayın vekilimiz mevcut olan tüm problemi en güzel şekilde dile getirmiştir. Ortaöğretim hemşireler adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Allah razı olsun

  2. Devlette lise mezunu bir Hemsire kendini çok rahat bir şekilde geliştirir ve üniversitesinide okur ama özel sektörde olmuyor çünkü önceliğin iş ama devlet kadrosunda olursak iş ve eğetim aynı anda olur .sorunlarımızı dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz.

  3. Allah razı olsun herşeyi çok güzel anlatmış yazıklar günahtır .inşaatlArda amelelik hamballık yaparak çoçuklarımızı devlet okulları saglık meslek liselerine yerleştirdi. Üstelik iki yıl boyunca Dersaneler göndererek kpss hazırlanıp yüksek puanlar aldılar . BİR anda orta ögretim hemşire ve att ler yok sayıldı.çocukarın gelecekleri ve ruh saglıklarıyla oynandı inanın intihar etmeyi düşünen yavrularını oldugunu çok iyi biliyorum. Biz lisans hemşireler kadar alın demiyoruz ama12500 alma 355 hemşire 98 att resmen bunun adı dalga geçmek yazıktır günahtır oy zamanı geldigi zaman bu 120 bin orta ögretim hemşire ve bu sayının 100 katı aile bireylerinden nasıl açıklama yapıp oy isteyeceksiniz.bu yanlısı durdurun yavrularımızın umutlarla oynamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu