Adet (Regl) Dönemi

Adet Sancısına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Adet döneminde rahim kasları adet kanını dışarı atabilmek için sürekli kasılır. Rahim kasının kasılması ile bölgede oksijen ve kan akımı azalır. Bölgede azalan oksijende kadınlarda adet sancısına neden olur ve kadınların adet dönemlerinde en çok şikâyet ettikleri şey şüphesiz ki adet sancısıdır. Çünkü bu adet sancıları bazı kadınlarda adet döneminden önce kendini göstermeye başlayıp sürecin sonuna kadar kendini hissettirmektedir. Adet ağrısına bazı durumlarda bulantı, kusma, belde ağrı ve ruh halinde değişikliklerde eşlik edebilir. Durum bu haldeyken daha çekilmez bir hale dönüşebilir. Peki, adet sancısına ne iyi gelir? adet ağrısı nasıl geçer? Ev ortamında hiçbir zahmete girmeden uygulanabilecek bazı davranışlar adet sancısına iyi gelebilmektedir ve bu davranışlar aşağıdaki gibi listelenebilir

 • Bölgeye sıcak su torbası konulabilir. Çünkü bölgeye yapılan sıcak kompres kan akışını hızlandıracak ve çekilen adet sancılarını azaltacaktır.
 • Adet dönemleriniz aktivitelerinizi kısıtlamasın. Hatta bu dönemde özellikle spora ağırlık verin. Çünkü spor ağrı eşiğinizi yükseltecek ve adet sancılarınız hafiflemesine yardımcı olacaktır.
 • Adet sancısının en temelindeki neden adet kananın atılabilmesi için rahim kaslarının sürekli kasılmasıdır. Rezene çayı gibi kas gevşemesine neden olacak çayların tüketimi adet sancılarınızın azalması için güzel ve kolay bir yöntem olacaktır.
 • Rezene çayı gibi papatya çayı tüketimi de sizi rahatlatacağı için adet sancıları ile baş etmede sizin için etkili bir yöntem olacaktır.
 • Bal ve pekmezin ılık süt ile tüketilmesinin de adet sancılarını azaltan bir yöntem olduğu gözlemlenen çözümler arasında yer almaktadır.
 • Adet döngüsünde görülen düzensizliklerde adet sancılarını tetikleyen bir durumdur. Maydanoz tüketimi içeriği sayesinde hem adet düzensizliklerinizi hem adet sancılarınızı azaltacak bir besin ögesidir. Üstelik maydanozu kaynatıp suyunu hemen içebileceğiniz uygulaması kolay bir çözümdür.
 • Keten tohumu tüketmek progesteron hormonunun dengede tutulmasını sağlayarak adet sancılarını azaltan doğal bir yöntemdir.
 • Tarçın kas kasılmalarını azaltan antispazmotik bir besin öğesidir. Bu sebeple tarçını kaynatıp suyunu içmek adet sancılarına iyi gelebilecek bir başka doğal yöntemdir.
 • Zencefil tüketimi prostaglandin düzeyinde azalmaya neden olarak adet sancılarınızın azalmasına yardımcı olur. Zencefilin balla karıştırılıp tüketilebilmesi sizin için keyifli ve doğal bir yöntem olacaktır.
 • Adet dönemizde sebze ve meyve tüketiminize özen gösterin ve ağırlık verin. Çünkü sebze ve meyvelerde bulunan vitaminler ve mineraller adet sancılarınızı azaltacak çözümler arasında yer almaktadır.
 • Çay, kahve, kola, alkol ve sigara tüketiminizi azaltın. Çünkü bu ürünler oksijen miktarınızı azaltarak adet sancılarının oluşmasını sağlayan en temel nedeni tetiklemektedir.
 • Adet dönemlerinizde ılık duş almak hem sizi ruhen rahatlatacak hem kas gevşemesini sağlayıp adet ağrılarınızı azaltacaktır.

Büşra TEKİN

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2012 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu