Adet (Regl) Dönemi

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Her kadın ergenlik döneminden menopoz dönemine geçene kadar düzenli veya düzensiz olarak adet döngüsünü yaşarlar. Kadınların yaşadığı bu adet döngüsü sancılı çoğu zamanda ağrılı geçen bir süreçtir. Peki, kadınların her ay yaşadığı bu adet ağrısı nasıl geçer?

Adet Ağrısı Geçeceği Yönünde Bilinen Yanlışlar

Adet ağrısının azalmasını sağlayacak halk arasında bilinen birçok yanlış bilgi vardır. Bunlardan bir tanesi adet sancılarının evlenince veya cinsel bir ilişki yaşayınca azalacağı yönündedir. Fakat bu bilgi kesinlikle yanlış bilinen ve yanlış kabul edilen bir bilgidir. Yanlış bilinen bir diğer bilgide yaşın ilerlemesi ile adet sancılarının azalacağı yönündedir. Fakat bu bilgide kesinlikle yanlış bir bilgidir.

Peki, Adet Ağrıları Geçer Mi?

Adet döngüsü her kadında farklılık gösterebilir. Hatta bir kadının her adet döngüsü de aynı geçmeyebilir. Kadının fiziksel ve anatomik yapısı ile de ilişkilendirilebilen adet sancıları tamamen geçer veya adet döngülerinin olmazsa olmazıdır gibi bir bilgi vermek kesinlikle doğru olmayacaktır. Evlenince veya yaş ilerledikçe geçer gibi öne atılan yanlış bilgiler bazı kadınlarda bu şekilde gözlemlenebilir. Fakat bu durum bu bilgilerin kabul görülmesini sağlamaz. Bu sebeple adet sancılarını tamamen ortadan kaldırmak yerine adet ağrılarını azaltmaya yönelik doğruluğu kabul görülmüş bilgileri dikkate almak çok daha doğru olacaktır.

Miyomlar, polipler, kistler, genital enfeksiyonlar, servikal darlıklar veya rahim içi yapışıklıklarından dolayı yaşanan adet sancıları da görülebilir. Bunlar genel adet sancılarından farklı bir kategoride yer almalıdır. Eğer bu sebepler olmadığı halde geçmeyen çok şiddetli adet sancıları yaşanıyorsa da psikolojik destek almakta fayda vardır. Çünkü birçok psikolojik sorunlarda adet sancılarını güçlendirmektedir.

Büşra TEKİN

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2012 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu