Adet (Regl) Dönemi

Adet Ağrısı İlaç Kullanımı

Kadınların her ay yaşadıkları adet döngüsündeki en belirgin ortak özellik şüphesiz ki adet ağrılarıdır. Ağrının nedeni ise rahmin sürekli kasılıp bölgedeki oksijen ve kan akımının azalmasıdır. Ağrı kadının ağrıyı nasıl algıladığına, ağrı eşiğine, eğitim düzeyine, psikolojik ve genetik faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Adet ağrısı ilaç kullanımı.

Adet ağrısının en temelindeki neden rahmin sürekli kasılması olduğu için bazı pratik yöntemler ve besin öğeleri adet ağrısının şiddetini azaltabilir. Fakat adet dönemlerinde bazen öyle şiddetli ağrılar görülür ki ne tür alternatif yöntem yapılırsa yapılsın adet ağrıları geçmek bilmez. Bu tip durumlarda ağrı kesici kullanmanın yararlı olacağını söyleyen hekim görüşleri ve araştırmalar mevcuttur.

Adet Ağrısına İlaç Tedavisi

Adet ağrılarını azaltmak ve gidermek adına prostoglandin üremini baskılayan nonsteroid anti inflamatuarlar ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar kadınlardaki krampların ve ağrıların şiddetini azaltacaktır. Bu grup ilaçların ağrı kesmesinin yanında kusma ve bulantıları önleme gibi etkileri de vardır. Ayrıca bu grup ilaçlar reçetesizde alınabileceği için kolay ve ilk tercih edilen yöntemler arasındadır. Nonsteroid anti inflamatuarlar grubu ilaçların adetin ilk günlerinde kullanılması daha etkili çözümlere ulaşmanızı sağlayacaktır. Zaten adet kanamaları ilk günlerde daha yoğundur ve bununla birlikte hissedilen ağrılarda ilk günlerde daha şiddetlidir. Yani ağrı kesici ilaçları ilk gün kullanırsanız beraberinde ağrının şiddeti azalacağı için ilacı sürekli kullanmanızda gerekmeyecektir.

İlaç tedavisindeki ikinci seçenek ise hormonal tedavilerdir. Hormonal ilaç tedavisindeki amaç adet ağrılarında kullanılan diğer ilaç grupları gibi prostpglandin düzeyini azaltıp adet ağrısını azaltmaktadır. Bu grupta kullanılan doğum kontrol hapları, bantlar ve hormonal kontrasepsiyonların kullanımıda adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Bazı vakalarda da hormonal rahim içi araçlar önerilebilmektedir.

Adet ağrılarını azaltmada mineral ve vitamin düzeyindeki dengeyi sağlamakta önemli bir noktadır. Bunun için adet döngüsü zamanlarında meyve ve sebze tüketimi arttırmak önerilir. Fakat ilaç kullanmayı yöntem olarak seçen kadınlar için B vitamini, E vitamini ve magnezyum içerikli ilaçlarda önerilebilmektedir.

Büşra TEKİN

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2012 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu