Genel

Acil Durumlarda Hastanın Hazırlığı

Acil ameliyatlar plansızdır ve çok az bir hazırlıkla uygulanır. Acil ameliyat olacak hastalar için de ameliyat öncesi gereken tüm hazırlıklar geçerlidir. Ancak acil ameliyatlarda zaman yetersizliği nedeni ile planlanmış ameliyatlar için yapılacak hazırlıklar uygulanamaz, hatta bazı durumlarda ayrıntılı bir anamnez bile bir kenara bırakılarak hareket edilir. Ameliyat öncesi değerlendirme acil bölümündeki resüsitasyon çabaları ile eş zamanlı yapılabilir.

Acil cerrahi uygulanan hastanın da psikolojik durumu hızla değerlendirilmelidir. Hasta çok korkutucu bir tecrübe yaşamış, ekstra desteğe ve ameliyat ile ilgili bilgiye ihtiyacı olabilir. Mümkünse daha önceki hastalıklar hakkında bilgi içeren tıbbi hikâye  ameliyat öncesi alınmalıdır. Bilinci kapalı hasta için yazılı onay ve gerekli bilgiler (örneğin öykü, alerjileri vb.) eğer varsa bir aile bireyinden alınmalıdır.

Acil durum ya da acil vaka denildiğinde, ciddi yaralanmalar, gast-rointestinal ve diğer kanamalar, akut apandisit, kanama nedeni ile gelişen şoklar, duodenal ülser delinmeleri, akut mekanik bağırsak tıkanmaları gibi durumlar akla gelir. Bu vakalarda ameliyat öncesi hazırlık olarak ince ayrıntılar bir kenara bırakılarak temel olan şeyler yapılır. Bunlar basit röntgen muayeneleri, kan muayeneleri nazo-gastrik tüp konularak midenin boşaltılması yapılarak (foley sonda konularak) mesanenin boşaltılması, damar yolu açılarak sıvı tedavisi (gerekiyorsa kan nakli) ve sedasyonun sağlanması vb. durumlarıdır.

Bu gibi durumlarda doktor ve hemşirenin en önemli sorumluluğu, ister planlanmış ister acil vaka olsun, hastayı mümkün olduğu kadar ameliyat stresi ile baş edebileceği en iyi duruma getirmektir.

Hasta ailesinin psikolojik durumu göz önüne alınmalı ve tüm ekip gibi hemşirede empati yapmalıdır. Aile ile iletişim kurmalı onların duygularını paylaşmasına izin verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu