Genel

Acil Durumlarda Ameliyathaneye Götürme ve Hasta Ailesinin Eğitimi

Hasta ameliyathaneye götürülmeden önce rahatlatılması ve güven duygusunun artırılması için ailesi ile görüştürülmelidir. Acil durumlarda bu mümkün olmayabilir. Acil durumlarda aile haberdar edilmeli ve hastaneye gelmesi sağlanmalıdır. Hasta ameliyathaneye sedye ile seri bir şekilde götürülmeli, düşmemesine dikkat edilmeli (sedyenin kenarları kaldırılmalı), üzeri bir battaniye ile örtülerek hava akımından korunmalıdır. Hastanın yanında bulunan hemşire, hastayı ve dosyasını ameliyathanedeki sirküle hemşireye teslim ettikten sonra ayrılır.

Hemşire, hasta odasını ameliyattan yatağına gelecek hasta için hazırlamalıdır. Bunun için hastanın odasını havalandırır, yastığını kaldırarak, ameliyat yatağı hazırlar. Hasta odasında, yatağının yanında tansiyon aleti, derece, böbrek küvet, petler, gaz bezleri, aspiratör ve serum askısını hazırlar.

Cerrahi işlem hasta için olduğu kadar hasta ailesi için de korku ve endişe verici bir olaydır. Durumda aciliyette varsa hasta ailesinin endişeleri daha da artar. Aile üyelerine gereken ilgi gösterilmeli, destek olunmalı ve hasta ameliyattan çıkana kadar uygun bir yerde beklemeleri sağlanmalıdır. Arada bir hastanın durumundan haberdar edilmelidir. Ailenin duygularına saygı gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu