Adet (Regl) Dönemi

PRIMOLUT-N Adet Geciktirici Kullanımı

Ağız yoluyla alınan hap 5 mg noretisteron içerir.  Halk arasında adet geciktirici olarak bilinen hap eczanelerde satılır. Kullanmadan önce mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulması gerekir.  Kadınlar bu ilacın kullanımına tatile gitmeden önce ya da özel günlerine denk gelen adetlerini geciktirmek için başvururlar. Aslında primolut-N tedavi için de kullanılan bir ilaçtır.

Primolut-N nedir ve ne için kullanılır?

30 tabletten oluşan ambalajlarda satılır ve beyaz renklidir. İçeriğindeki etken madde progesteron gibi etki gösterir. Progesteron benzeri etki ile rahim iç tabakasının kalınlaşması ve dolayısıyla kadının adet görmesini engellenmiş olur. Sadece adet geciktirici olarak kullanılmayan bu ilaç kanama bozukluklarında, adet görememe durumlarında, adet öncesi gerginlik şikâyetlerinin yoğun yaşandığı durumlarda ve endometriozisin tedavisinde de kullanılabilir.

Kullanım öncesi nelere dikkat etmek gerekir.

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da bir kaçına sahipseniz kesinlikle kullanmayınız.

35 yaş ve üzeri iseniz, uzun süre yatmanıza ve hareketsiz kalmanıza neden olabilecek bir durum varsa, yakın zamanda ameliyat olacaksanız, hamileyseniz ya da hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, emziriyorsanız, ara kanamalarınız varsa ve nedenini bilmiyorsanız, önceden geçirilmiş inme, kalp krizi vb. damar tıkanıklık problemleriniz varsa, ağır depresyon yaşadıysanız, karaciğer hastalığınız varsa, migreniniz varsa, rahim kalınlaşmanız varsa, meme kanseri tedavisi gördüyseniz, şeker hastasıysanız ve obezseniz  doktora danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Eğer kullanıyorsanız ve bu sorunlardan herhangi birini yaşadıysanız derhal ilacı bırakıp bir doktora danışınız.

Bu ilaç tansiyon yükselmesine neden olabileceği içi tansiyon hastaları tarafından doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Şeker hastalarında da eğer insülin kullanan bir şeker hastası ise insülin dozunun yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

PRIMOLUT-N nasıl kullanılır?

Kullanım için eğer bir sağlık personeline danışırsanız size uygun zaman ve doz konusunda bilgi verecektir. Genellikle önerilen doz günde 2 tablettir. Özellikle adet geciktirici olarak kullanılacaksa adet olmadan en az 1 hafta önce kullanılmaya başlanmalı ve sabah ve akşam olmak üzere günde iki tablet kullanılmalıdır. Eğer âdetinizi birkaç gün geciktirmek istiyorsanız adet olmak istediğinizde ilacı bırakabilirsiniz. İlacı bıraktıktan birkaç gün sonra âdetiniz başlayacaktır.

Eğer 10- 15 gün süre ile âdetinizi geciktirmek istiyorsanız ilacı kullanmaya ara vermemeniz gerekir. Ancak, uzun süre kullanım kadınlarda ara kanamalara ve adet düzensizliklerine neden olabilir bu nedenle çok tavsiye edilmez.

Günde 3 ve üzerinde tablet kullanımı bulantı ve kusmalara neden olabileceği için önerilmez. Gün içinde ilacın kullanımı unutulursa unutulan ilacın alınması önerilmez. Aynı şekilde kullanıma devam edilir.

PRIMOLUT-N’in yan etkileri nelerdir?

En sık görülen yan etkisi, şişkinlik, uyku hali, gerginlik, depresif ruh hali, ara kanama ve adet kanama miktarının az olmasıdır.  Nadir olmakla birlikte, migren atakları, görme bozuklukları,  koku ve dokunma hissinde kayıp, damarlarda tıkanma, eklemlerde ağrı, el ayak ve bacaklarda şişme ve kilo alımı gibi şikâyetlerde görülebilir. Bu şikâyetler meydana geldiğinde ilaç kesilmeli ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

PRIMOLUT-N hamile kalmayı önler mi?

Bu ilaçlar rahim içindeki tabakanın kalınlaşmasını önleyerek adet gecikmesini sağlar ancak yumurtlamayı durdurucu etkisi bulunmaz. Bu nedenle doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaz. Eğer bu ilacın kullanımı sırasında cinsel ilişki yaşanacaksa etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanımı önerilir.

PRIMOLUT-N hamileyken kullanılabilir mi?

Bebeğin gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olacağı ve anomalilere neden olabileceği için kesinlikle önerilmez. Kullanıma başlamadan önce hamile olup olmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da ülkemizde kadınların birilerine bu tarz ilaçları önermeleri ve kadınların sağlık kuruluşuna başvurmadan bu ilaçları kullanmalarıdır. Size iyi gelen ve işinize yarayan ilaç bir başkasının kullanımı için çok uygun olmayabilir. Lütfen doktorların size reçete ettiği ilaçları başkalarına önermeyiniz.

Sağlıcakla kalın.

Yrd.Doç.Dr Özlem Can Gürkan

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı hemsirelerkulubu.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizin de hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu