Hemşirelikte Uygulamalar

intravenöz Uygulamalarda Kullanılan Venler

intravenöz uygulamalarda kullanılan venler kafa venleri, kol venleri, el sırtı venleri ve ayak sırtı venleri olmak üzere 4 gruba ayrılmaktadır.

intravenöz Kafa Venleri

Kafa venleri genellikle bebeklerde kullanılmaktadır. Bebeklerde kafa venlerinin kullanılmasının nedeni periferik damar yolunun bulunamamasıdır. Kafa venleri yüzeyel olduğu için diğer venlere göre daha kolay bulunmaktadır. Kafa bölgesinde bulunan arterlerde yüzeyel olduğu için girişim yaparken arter olmadığını anlamak için parmaklarda atımı kontrol edilmelidir. Palpe edildiğinde atım hissedilirse damarın arter olduğu anlaşılmaktadır.

intravenöz Kol Venleri

Kol venleri periferik damar yolu açmak için en çok tercih edilen venlerdir. Bazilik ven kol venleri arasında sen sık tercih edilen vendir. Sefalik venler aksiller ven ile dik açıda birleştiği için kullanımı esnasında problemler yaşanmasına neden olabilmektedir.

Kol Venleri Hangileridir?

  • Vena basilica
  • Vena sefalica
  • Median sefalik
  • Bazilik ven

intravenöz El Sırtı Venleri

El sırtı venleri acil durumlarda damar yolu açılırken ilk tercih edilen venlerdir. Amaç hastanın durumunun ciddiyetinden kaynaklı hastanede diğer venlerin kullanılmasına olanak sağlamaktır.

intravenöz Ayak Sırtı Venleri

Ayak sırtı venlerinde flebit (ven iltihabı)ve emboli (pıhtı ve hava kabarcığı nedeni ile damarın tıkanması)oluşum riski yüksek olduğu için ilk tercih edilen venler değildir. Erişkin bir kişide ilk tercih edilecek venler üst ekstremite veni olmalıdır. Ayak sırtı venleri üst ekstremitelerin kullanılmadığı durumlarda tercih edilir. (üst ekstremite yaralanmaları gibi) Eğer ayak sırtına damar yolu açılmış ise kısa süreli olmasına dikkat edilmelidir. Fırsat bulunduğunda ayak sırtı venine açılmış damar yolu üst ekstremite venleriyle değiştirilmelidir.

Ayak Sırtı Venleri

  • saphena parva dalları
  • saphena magna dalları

Büşra TEKİN

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2012 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu