Haberler

Avrupa’nın ‘Kahraman Hemşiresi’ne Türk aday

Avrupa’da 25 ülkenin katılımıyla düzenlenen Yılın Kahraman Hemşiresi yarışmasına Türkiye’den aday… İzmirli Fatma hemşire, uluslararası yarışmada Türkiye’yi 153 bin hemşire arasında temsil edecek. İnternet üzerinden verilecek oylar, kazanan ülkeye yapılacak yardım miktarını da belirleyecek. Fatma Hemşire’yi desteklemek için, www.ansellhero.com/en/Vote.aspx linkinin kullanılabileceği belirtildi.

En zor şartlarda bile göreve koşan ve hastaların başından bir an olsun ayrılmayan hemşireler için Avrupa Hemşireler Derneği EORNA tarafınca düzenlenen ve 25 ülkenin yarıştığı Ansell Avrupa Hero Hemşire Ödülü’ne, Türkiye’den İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzman Hemşiresi Fatma Susam Özsayın aday gösterildi. Türkiye’deki 152 bin 803 hemşire arasından seçilerek aday gösterilen ve mesleğe 14 yaşında başlayan Fatma Hemşire, hem hazırladığı hasta güvenliği tezi hem de Avrupa’da kucağında bebeği Mira ile kürsüye çıkarak yaptığı sunumlarla herkesi etkiledi. Alanında doktora yapan Özsayın’ın bilimsel dergilerde ve uluslararası toplantılarda yayınlanan çalışmaları da bulunuyor. İnternet üzerinde oylamayla süren yarışmada, kahraman hemşire unvanını hak eden Fatma Hemşire zirveyi zorluyor.

 

“NİŞANIMA NÖBETTEN ÇIKIP GİTTİM”

Türkiye’yi temsil etmenin gururu yaşadığını belirten Fatma Hemşire, “Ülkemizi temsil ediyorum bu benim için büyük bir gurur. Hemşirelik mesleği çok fedakarlık isteyen, sizden çok şey vermenizi isteyen ama bir o kadar da doyumsallaştıran bir meslek aslında. Ben de birçok fedakarlık yaptım. Nişanıma nöbetten çıkıp gittim, nöbetten çıktım ve kendimi nişanda buldum, gerisini düşünün. Sizden çok fedakarlık bekleyen bir süreç ama sonunda aldığınız kazançlar buna değiyor. En azından böyle bir projede Türkiye’yi temsil ediyor olmak bile tüm yorgunlukları silip atıyor. Bu proje ile birlikte Avrupa’daki bu organizasyonu yürüten delegeler bize çok güzel dönüşler yaptılar. Yurt dışından da çok fazla oy aldık. Bu da sevindirici yanı. Türkiye’yi temsil ediyor olmak bile sonu her ne olursa olsun çok büyük gurur ve onur benim için. Yaşamım boyunca da bu onuru taşıyacağım” dedi.

ROMA’DA KUCAĞINDA BEBEKLE SUNUM YAPTI

20 yıldır ameliyathane hemşiresi olarak görev yapan ve hemşirelerin süpervizörü olan Özsayın, yarışmaya aday gösterilmesinde etkili olan noktaları da paylaştı. Aday gösterilmek için rol model olunması gerektiğini ve bilimsel literatüre katkıda bulunmak gerekliliğine dikkat çeken Fatma Hemşire, “Ameliyathane hemşirelik sürecim boyunca daha çok gece ekibinde çalıştım. En çok dikkat çeken nokta ise hasta güvenliğiydi. Ameliyathaneler hastanın en çok korunmaya muhtaç olduğu, en savunmasız olduğu alandır. Bunu da Roma’da bir bildiri halinde sundum. Sunarken de kızımla birlikte gittik ve kürsüye onunla çıktık. Kürsüde benim kucağımdaydı. Hem çalışma onların ilgisini çekti hem de bebeğimle gitmiş olmam onları çok etkiledi. Bana takdir ve teşekkürlerini sundular” diye konuştu.

 

Fatma Hemşire’nin birlikte çalıştığı Melek Hemşire de ekip olarak çok mutlu olduklarını belirterek, Fatma Özsayın’ın diğer meslektaşları gibi birçok fedakarlıklar yaptığını anlattı.

NASIL OY VERİLİYOR?

Avrupa’da yılın kahraman hemşiresi 30 Haziran’da açıklanacak. İnternet üzerinden verilecek oylar Avrupa Ameliyathane Hemşireler Derneği tarafından ülkelere yapılacak yardım miktarını da belirleyecek. Sosyal medya desteği ile yarışmanın güçlü adayları arasında olan Fatma Hemşire’yi desteklemek için, www.ansellhero.com/en/Vote.aspx linkinin kullanılabileceği belirtildi.

Kaynak : Sozcu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu