Adet (Regl) Dönemi

Adet (Regl) Dönemi Nasıl Geçirilmelidir?

Regli dönemi ağrılı, duygusal ve hassasiyetin arttığı bir dönem olduğu için her kadını zorlayan bir dönemdir. Kadınlar bu dönemde bazı davranış değişikliklerine giderek o dönemi daha kolay hale getirebilmektedir. Bu değişiklikleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Adet Döneminiz Ne Zaman Başlayacak Bilinmelidir

Adet dönemi kadınlar için her şeyden önce sancılı bir dönemdir. Bunun yanında bazı ruhsal değişimler, cilt tipine göre bozulmalar, hassasiyet gibi değişimlerde adet döneminin içinde barınır. Kadınlarının regli dönemlerini bilmeleri ve kendilerini buna göre hazırlamaları onların daha adapte bir dönemi geçirmelerini sağlayacaktır.

Düzenli Beslenmeye Özen Gösterin 

Adet döneminde kadınların değişen hormon düzeylerine bağlı beslenme düzeninde değişiklikler görülebilir. Örneğin kadınlar adet dönemlerinde diğer günlere oranla daha fazla karbonhidrat yönünden zengin besinler tüketmek isteyebilir. Fakat kadınlar bu dönemlerde daha çok mineral ve vitamin dengesini korumalıdır.

Alkol Tüketmekten Kaçının

Alkol tüketimi adet döneminde görülen semptomlarını daha da ağırlaştırmaktadır. Adet döneminde alkol tüketen kadınların özellikle göğüs hassasiyetlerinin ve ağrılarının arttığı bilinen bir gerçektedir. Bunun yanında alkolün kan şekerini düşürmesi ve kadının kendini daha yorgun hissetmesi de gözle görülen gerçekler arasındadır.

Cilt Temizliğinize ve Bakımınıza Daha Fazla Özen Gösterin

Adet döneminde kadınlar hormonal değişimler yaşadığı için bu dönemlerde ciltlerinde bazı değişiklikler veya bozulmalar yaşamaları kaçınılmaz bir sondur. Bu sebeple kadınlar adet dönemlerinde cilt temizliklerine ve bakımlarına ekstra bir özen göstermelidirler.

Adet Döneminizde Sınırlarınızı Yeniden Belirleyin

Adet dönemi dalgalı bir dönem olduğu için bu süreçte kendinizi daha dikkatli gözlemleyin ve sınırlarınızı kendiniz belirleyin. Çünkü kendinizi ve bedeninizi en iyi tanıyan sizsiniz. Bu süreçte hangi davranışlar semptomlarınızı azaltıyor, hangi davranışlar sizi rahatlatıyor bunu en iyi

Büşra TEKİN

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2012 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu