Haberler

Kansere Karşı Fırçalı-Boyalı Savaş

Bu, kanseri umutla ve azimle yenme hikayesi… Yıllardır hastanelerde şifa dağıtan hemşire Sema Efe (55) meme kanseri olduğunu öğrendi… Öyle bir umut öyküsüne imza attı, kanser bile onun bu duruşu karşısında pes etti… Sema hemşire hikâyesini, azmini, yaydığı umut ve büyük başarısını SABAH Ankara’ya anlattı. İşte, Hemşireler Günü’nde bir araya geldiğimiz kanser savaşçısı hemşirenin umut öyküsü:

Ne Olmuş Yani Kansersem

Kamu Hastaneleri 1. Bölge Genel Sekreterliği Numune Hastanesi hemşiresiyim. Hastane koridorlarında yaşama destek olurken bir gün kanser olduğumu öğrendim. İleri seviyedeymişim üstelik. Bitti mi yani her şey derken yok dedim ne olmuş yani kansersem, dünyanın sonu mu? Durumumun kritik olduğunu söyleyen doktorum bir hobim olursa daha hızlı atlatabileceğimi söyledi. Aklımda, hayalimde kalan resim vardı, hemen kursa başladım. Tedavim sürerken resim yapmayı öğreniyordum. Yaşamak zorundaydım, çocuklarım, eşim ve daha resmedeceğim çok şey vardı. İşte bu yüzden kanser kelimesini sadece o ilk gün kullandım sonrasında artan her ağrıya bir fırça darbesi ile cevap verdim.

Asla Pes Etmedim

7 Ameliyat, 3 Hastane, 200 Doktor: 

Çok zor geçiyordu tedavi, ağrılar dayanılmaz haldeydi. Yıllarca koridorlarında yaşatmak için koştuğum hastanenin şimdi hem hemşiresi hem de hastasıydım. Kanser kapına gelince bedenen ve ruhen onunla yaşamayı öğreniyorsun. Zorlu bir süreçti ama hayalimle, fırça ve boyalarla tutundum hayata. 3 hastanede sürdü tedavim, 7 ameliyat geçirdim ve tam 200’den fazla doktor tedavi etti. Hastalığımın nefesimi kesmeye çalıştığı, ağrılarımın dayanılmaz bir hal aldığı günlerde boya ve fırçalarıma sarıldım, resim yaparak unuttum her şeyi. Tedavim sürerken diğer memede de kitle çıktı. Ama pes etmedim.

Kanserle Gelen Şöhret:

 Ve başardım, kanseri resimle alt ettim. Tedavim bittiğinde ünlü bir ressam olmuştum. Aslında bu hastalık bana hayallerimi verdi. Kemoterapi hastalarına tedavi esnasında resim yaptırmaya başladım. Öğlene kadar hemşirelik yapıyorum öğleden sonrada hastalara resim yaptırıyorum. Hastalar bu şekilde 10 tane sergi açtı. Yani hastalar büyük moralle bu soğuk hastalığa hayat boyalarını sürüyor.

2 Bin Hasta Ressama Dönüştü

“Önce kendimi tedavi ettim şimdi ise yüzlerce insana umut oluyorum. Her yeni gelen hastaya kendi hikayemi anlatıyorum. Türkiye’deki yüzlerce kanser hastası hastalığını fırça darbeleri ile yendi. Mesai sonrasında da sağlık çalışanlarına kurs veriyor. Hasta olarak hastaneye giren 2 binden fazla hastaya resim yapmayı öğrettim, artık hasta değil iyi birer ressamlar. Hastalar büyük bir heyecanla geliyor resim yapmaya hatta bir hasta eğitim sırasında komaya girdi. Komadan çıktıktan sonra beni aradı ‘Sema Hanım ben yarım kalan resmimi yapmak için geleceğim’ dedi. İşte resmin gücü.”

Artık Dünyanın Umuduyuz

Sergiler de açan Sema hemşire şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla dünya Hemşireler Günü’nde 81 ili temsilen bir sergi açtım. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde 67 sergi açtım. Şimdi dünyanın hemen her yerinden ‘Bizdeki hastalara da resim yapmayı öğretin, gelin konuşun, bizim hastanelere de gelin, sergi açın’ teklifleri geliyor. Resmin tedavi gücü kanıtlandı.”

Kaynak : Sabah.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu