Yenidoğan Hemşirelik Bakım Planları

Yenidoğan ilaç Uygulamaları ve Hemşirelik Bakımı

Yenidoğan ilaç Uygulamaları ve Hemşirelik Bakımı

İlaç uygulamalarında 8 Doğru ilkesi esas alınmaktadır.

 1. Doğru ilaç
 2. Doğru doz
 3. Doğru hasta
 4. Doğru zaman
 5. Doğru yol
 6. Doğru ilaç şekli
 7. Doğru kayıt
 8. Doğru yanıt

Yenidoğan bebeklerde ilaçlar aseptik kurallara uygun, yeterli miktarda sulandırılmalıdır. İlaçlar dolaptan çıkarılır çıkarılmaz uygulanmamalı, oda sıcaklığında oluncaya kadar bekletilip uygulanmalıdır. İlaçlar tedavi zamanında hazırlanmalıdır. Önceden sulandırılmış ilaçlar kurumda yedeği varsa kullanılmamalı, atılmalıdır. Vitamin ve yağ emülsiyon tedavileri uygulanırken ışıktan korunmalıdır. Ambalajı ışıktan korunması gereken ilaçların da uygularken ışıktan korunmasına dikkat edilmelidir.

Buzdolabında korunan ilaçlar uygulanmadan önce %70lik alkolle temizlenmelidir.

Tedaviler için kullanılan damar yolundan kesinlikle kan ve kan ürünleri uygulanmamalıdır. Gerek olmadığı sürece aynı anda en çok 2 damar yolu açılmalıdır. Yenidoğan ve prematüre bebeklerde damar yolu uygulamaları yavaş puşe olarak yapılmalıdır. IV infüzyonlar protokolde belirtildiği sürede uygulanmalıdır. İlaç gönderilmeden önce serum setinin Y hattı %70lik alkol ile temizlemelidir. Tedavi esnasında serum seti ucunun teması önlenmelidir.

İlaç hazırlanan ortam aseptik koşullara uygun olmalıdır. İntramüsküler uygulamalarda flakondan ilaç çektikten sonra iğne ucu kesinlikle değiştirilmelidir.

Doktor order etmeden ilaç uygulanmamalıdır. Sadece acil durumlarda 24 saat içinde kayıt etmek koşuluyla sözel order uygulanabilir.

 • Tedavide kesinlikle eldiven kullanmak gerekir.
 • 24 saati aşan izotonikler asla kullanılmamalıdır.
 • İki antibiyotik aynı anlarda kullanılacaksa ilaç aralarında damar yolu serum fizyolojik ile yıkanmalıdır
 • Dolaptan alınan ilaçların diyafram kısmı %70lik alkol ile silinir ve en az 10 saniye geçtikten sonra kullanılır.
 • Tüm IV ilaçlar 24 saati aştığında çöpe atılmalıdır.
 • Serum seti, üçlü musluk ve enjektör kullanırken mutlaka havaları çıkarılmalıdır.

Funda Nur Emanet

Funda Nur EMANET 1995 yılında İstanbul’da doğdu. 2013 yılında Gaziosmanpaşa Mevlana Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde üniversite eğitimine başladı. Halen eğitimine devam ettiği Marmara Üniversitesi’nde 4. Sınıf öğrencisidir. İkinci üniversite programı adı altında Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünde öğrenim görmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu