Hemşirelik Dernekleri

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri  Derneği

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri  Derneği Tarihçesi:

Vehbi Koç Vakfı tarafından yoğun bakım hemşirelerinin eğitim programlarını incelemek amacıyla bir arkadaşıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen Amerikan Hastanesi yoğun bakım hemşirelerinden Ayşe Pişkin Özinci,  bu süreçte Amerikan Yoğun Bakım Hemşireleri Derneğinin (AACCN) çalışmalarına tanık olmuştur.  Bu çalışmalardan etkilenen Ayşe Pişkin Özinci Türkiye’ye döndükten sonra yedi arkadaşı ile birlikte yoğun bakım hemşireler derneğinin kuruluş çalışmalarına başlamıştır.
Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği 14 Şubat 1992 yılında İstanbul’da Amerikan Hastanesi çatısı altında, Ayşe Pişkin Özinci’nin liderliğinde Emine Türkmen, Özlem Yazıcı, Berrin Bulut, Birgül Savaş, Hanife Demir, Ferah İnceoğlu tarafından yoğun bakım hemşirelerinin mesleki gelişimine katkıda bulunmak ve desteklemek amacıyla kurulmuştur.
Dernek 2008 yılında Türk ismini almıştır. Türk Yoğun Bakım Hemşireler Derneği kurulduğu tarihten bugüne kadar birçok faaliyette bulunmuş, yoğun bakım hemşireliğinin gelişimine katkı sağlayan çeşitli kongreler ve eğitimler programları düzenlemiştir.
Aktif olarak faaliyetlerde bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir. Dernek ayrıca Avrupa Kritik Bakım Hemşireleri Dernekleri Federasyonunun kurucu üyesidir.

Derneğin amaçları:

  • Yoğun bakım hemşireliğinin gelişmesini sağlamak.
  • Yoğun bakım kavramı hakkında sağlık personeli ve halkın bilinçlenmesini sağlamak.
  • Yoğun bakım hemşirelerinin görev, yetki ve sorumluluklarını belirlemek.
  • Yoğun bakım hemşireleri arasında iletişimi sağlamak.
  • Yoğun bakım hemşirelerinin haklarını korumak ve temin etmek.
  • Yoğun bakım hemşireleri arasında sosyal dayanışmayı sağlamak.
  • Yoğun bakım hemşirelerinin dünya standartları düzeyine ulaşmasını sağlamak ve gelişmeleri takip etmesine yardımcı olmak.
  • Yoğun bakımla ilgili araştırmalar yapmak.

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği  misyonu;

Türkiye’deki yoğun bakım hemşireliğinin gelişmesine katkıda bulunmayı temel ilke edinerek; faaliyetlerini dayanışma ve işbirliği içerisinde, mesleki etiğe bağlı kalarak tüm üyelerine eşit fırsatlar sunmaktır.

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği vizyonu;

Yoğun bakım hemşirelerini istihdam eden kuruluşlara, hemşirelere, hastalara ve hemşirelik yüksekokulu öğrencilerine danışmanlık yapmayı, derneğe üye yoğun bakım hemşire sayısının 1/3’ünü aktif üye haline getirmiş bir dernek olmayı, ulusal ve uluslararası platformda yoğun bakım hemşireliğini temsil eden referans bir kurum olmayı öngörmektedir.

ÜYELİK

Üye olmak isteyenler bir dilekçe yazarak yönetim kuruluna başvururlar. Dilekçeler yönetim kurulunca 30 gün içinde incelenip üyeliğe kabul veya isteğin reddi şeklinde karara bağlanır ve sonuç ilgiliye yazı ile duyurulur. Kabul edilenlerin giriş ücreti ve yıllık aidatını ödemesi ile üyelik işlemi tamamlanır.

Dernekle ilgili daha fazla bilgi için http://www.tybhd.org.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu