Hemşirelikte Uygulamalar

ROM Egzersizleri (Aktif-Pasif)

Rom egzersizleri eklemlerin maksimum düzeyde kullanılması ile yapılan pasif veya aktif hareketlerdir. ROM egzersizleri hastalarda veya kişilerde kas ve eklem sağlığının devamlılığını sağlar. ROM egzersizlerinin temelini kas hareketleri oluşturmaktadır.

Aktif ROM Egzersizleri


Aktif ROM egzersizleri hareketlerin kişi tarafından yapılması ile gerçekleştirilen egzersiz türüdür.

Pasif ROM Egzersizler


Pasif ROM egzersizleri hareketlerin başka bir tarafından kişiye yaptırılması ile gerçekleştirilen egzersiz türüdür.

Kas Kasılmasına Göre ROM Egzersizleri Grupları

  • İzometrik Hareketler; Egzersiz aletleri kullanılmadan gerçekleştirilebilen basit egzersizlerdir. İzometrik egzersizler hareket gözlemlenmez. Çünkü kasları kasarak yapılan egzersiz türüdür. Özellikle yatan hastalarda kullanılmasının yanında oturur ve ayakta pozisyonda da gerçekleştirilebilir. İzometrik hareketlerde kasların aşırı kasılması istenmedik bir durumdur. Kasılma süresi kısa başlayıp zamanla arttırılabilir. Kasılma 1 saniye ile başlayıp 6 saniyeye kadar çıkabilir.
  • İzotonik Hareketler; Kasların kısalması ve uzaması ile şekillenen egzersiz türüdür. İzotonik egzersizler hareket gözlemlenir. İzotonik egzersizlere örnek olarak ağırlık kaldırma verilebilir. Çünkü ağırlığı kaldırırken kaslar kasılır ve kısalır, ağırlığı indirken kaslar gevşer ve uzar.
  • İzokinetik Hareketler; Sabit bir hız gerektiren egzersiz türüdür. İzokinetik egzersizde kasların maksimum kullanılma durumu söz konusudur. İzokinetik hareketlerde kasların belirli bir güce ulaşması hedeflenir. İzokinetik egzersizler makinelerden yardım alınarak yapılır.

ROM Egzersizleri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Egzersizler konu hakkında eğitimli kişiler tarafından uygulanmalı veya takip edilmelidir.
  • Egzersiz hareketlerin süresine dikkat edilmelidir. Belirlenen süreden kısa veya fazla yapılan egzersizler yarardan çok kişiye zarar sağlayabilir.
  • Hareketleri yaparken alınan pozisyonların netliğine ve doğruluğuna dikkat edilmelidir.
  • Isınma hareketleri yapmadan egzersize kesinlikle başlanmamalıdır.

Büşra TEKİN

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2012 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu