Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşirelik Bakım Planları

Rh Uyuşmazlığı (Kan Uyuşmazlığı) ve Hemşirelik Bakımı

Halk arasında kan uyuşmazlığı olarak bilinen Rh uyuşmazlığı bebeğin sağlığını tehlikeye atan bir durumdur. Kadının ilk gebeliğinde eğer anne kanı ve bebeğin kanı herhangi bir nedenle temas etmediyse, doğacak bebekte sorun ortaya çıkmaz. Ancak kadının 2. ve sonraki gebeliklerinde fetüsün sağlığı riske girer.

Rh Uyuşmazlığı (Kan Uyuşmazlığı) Nedir?

Rh uyuşmazlığı; anne kan grubunun Rh negatif {D(-)}, baba kan grubunun Rh pozitif  {D(+)} ise ve eğer fetüs Rh (+) {D(+)}olursa ortaya çıkar. İlk gebelikte genellikle anne kanı ile fetüs kanı birbirine karışmadığı için normal olarak fetüsün Rh pozitif (+) faktörü anne dolaşımına girmez. Böylece Rh negatif (-) anneden doğan Rh pozitif (+) bebek eritroblastozisten korunmuş olur. Fakat bazı durumlarda fetüsün kanı annenin dolaşımına katılarak etkileşime  geçer. Buna sebep olan durumlar; doğum, ektopik gebelik, düşük, abdominal travma, trofoblastik hastalıklar, amniyosentez, kordosentez,  plasenta previa ya da ablasyo plasenta gibi nedenlerdir. Annenin immün sisteminde yabancı Rh (+) pozitif antijenlerine karşı Rh antikorları gelişmeye başlar. Ciddi maruziyet sonucu alloimmünizasyon ve sensitizasyon oluşur.  Annede herhangi bir duruma neden olmayan bu durum bebeklere ciddi hasar verir.

Rh Uyuşmazlığı (Kan Uyuşmazlığı) Ve Hemşirelik Bakımı

Hemşireler ve ebeler Rh uyuşmazlığı (kan uyuşmazlığı) olan kadınla gebelikte ve doğum sonrasında karşılaşabilirler. Rh uyuşmazlığı (kan uyuşmazlığı) ve hemşirelik bakımında aşağıdakiler yer alır.

 • Kadın ilk kez gebe takibi için geldiğinde, gebenin kan grubu belirlenmelidir.
 • Önceki gebeliklerindeki kanamalı durumlar sorgulanır.
 • Öyküde Rh (-) negatif bir annenin, Rh (+) pozitif bebeğin (fetüsü) olan bir gebelik geçirmiş olabilme ihtimali nedeniyle, Rh antijenine izoimmünizasyon gelişip gelişmediğini (Rh antikoru oluşması durumu) belirlemek amacıyla antikor taraması ( indirekt coombs testi ) yapılır.
 • Bu test anne kanındaki fetüs için zararlı olabilecek antikorlar belirlenir.
 • Rh (-) negatif annelerin izleminde esas olan, kanlarındaki anti-RH antikorlarının düzeyini belirlenmesidir.
 • Eğer indirekt coombs testi negatif ise gebeye 28.haftada RhoGam (Anti-D)yapılır.
 • İndirekt coombs testi pozitif ise RhoGam yapmaya gerek yoktur. Çünki anne kanında Rh antikorları mevcuttur. Bu durumda fetüs  fetüs hemolitik hastalık (kan hastalıkları) yönünden dikkatle izlenmelidir.
 • Anne kadında anti-RH antikorların oluşması, doğum sonrası RhoGam yapılarak ve gerekli durumlarda anne karnındaki bebeğe kan nakli yapılarak önemli ölçüde azaltılmaktadır.
 • Anti D (Anti-Rh) Immun globulin anne kanındaki antikorları etkisiz hale getirir.
 • Her Rh(-) negatif kadına gebeliğin 28.haftasında RhoGam yapılmalı ve doğumdan sonra 72 saat içinde tekrarlanmalıdır.
 • RhoGam düşük, kürtaj, ölü doğum ve bebeğin kanının anne kanına karışabileceği diğer durumlarda da (kordosentez, amniyosentez) uygulanmalıdır.

Büşra TEKİN

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2012 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu