Hemşirelik Dernekleri

Öğrenci Hemşireler Derneği (ÖHDER)

ÖHDER 2006 yılında İzmir’de kurulmuş olup Türkiye’deki tüm lisans hemşirelik öğrencilerinin üye olup aktif olabileceği tek resmi kurum olma ayrıcalığını taşımaktadır. İlk kuruluş amacı; öğrenci hemşirelerin bir araya gelip sosyal aktivitelerde bulunmasıdır.Kurulduğu günden bu yana başta mesleki bilincin gelişimi olmak üzere; mesleki örgütlenmenin sağlanması, bilimsel, mesleki ve sosyal bir platformda bir araya gelme amacı ile etkinliklerini gerçekleştirmektedir.

Misyonu, zamanında ve etkili örgütlenme yoluyla ulusal ve uluslararası çapta klinik çalışanı, akademisyeni, öğrencisi ile tüm hemşirelik camiasının birlik olma davasına hizmet etmektir.

Vizyonu , siyasi ideolojilerden ve kurumlardan bağımsız olarak çıkılan  yolda, yaşanan tüm olaylara hemşirenin gözüyle bakmaya devam ederek ulusal ve Uluslar arası platformda öğrenci hemşirelerin ve hemşirelik felsefesinin temsilcisi olmaktır.

Öğrenci Hemşireler Derneği Neler Yapıyor ?

Öhder  tüzüğünün 2. Maddesinde derneğin amaçları doğrultusunda çalışma alanları belirlemiştir. Bu çalışma alanları kapsamında öhder;

  • Kongreler, seminerler, sempozyumlar ,sergiler ve benzeri türden toplantı ve çalışmalar düzenliyor.

Bireysel gelişim günleri , UHOK çalışmaları, farkındalık ve sorumluluk sempozyumu , küreselleşme ve hemşirelik isimli toplantı bu çalışmalara örnek olarak gösterilebilir.

  • Sosyal dayanışmayı sağlamak için yemek , gezi ,kermes vb. Sosyal etkinlikler düzenliyor. Özellikle Öhder’in temsilciliklerinin bulunduğu üniversiteler tanışma toplantıları , kahvaltı etkinlikleri düzenleyerek öğrencileri biraraya getirip sosyalleşmeye katkı sağlıyor.
  • Öğrenci hemşireler için araştırma ve çalışmalar yapıyor ve yapmak isteyen öğrencileri destekliyor.
  • Yurt içi ve yurt dısı hemşirelikle ilgili toplantılara , kongrelere, sempozyumlara derneği temsilen öğrenciler gönderip akademik gelişimi destekliyor.
  • Halkın eğitimi için eğitim programları düzenleyerek, halk sağlığı çalışmalrına katkı sağlıyor.
  • Hemşirelik eğitimi için ve öğrenci hemşireler için dergi , brosür , büten vb. Yayınlar yaparak eğitime katkı sağlıyor.

  • Öğrenci hemşirelerin sanat becerilerini geliştirmek için kurslar aaçarak sanat etkinlikleri düzenliyor.

Nasıl Üye Olabilirim?

Öhder’e üye olmak için lisans ve lisanüstü hemşirelik öğrencisi olma şartı aranmaktadır. Öhder üyelikleri okul tamsilcileri aracılığıyla almaktadır. Okulunuzda ki öhder temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Dernekler ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak ve çalışmalarına göz atmak isterseniz http://www.ohder.org.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu