Doping

Avrupa Hemşirelik Hizmetleri Ödülü Kazananı FATMA SUSAM ÖZSAYIN

Başarıya Giden Yolda, FATMA SUSAM ÖZSAYIN Kimdir?

1984 yılında İstanbul’ da doğup büyümüştür. Aslen Çankırı’ lıdır. 2003 yılında İstanbul Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ ni ‘birincilikle’ bitirmiş ve lisans eğitimini Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nde tamamlamıştır.

2012 yılında Erasmus Programı ile Danimarka’nın Kopenhag şehrinde değişim öğrencisi olarak bulunmuş; Metropolitan University of College’de lisans eğitiminin bir dönemini ve Kopenhag Hvidovre Hastanesi’nde intörn eğitimini tamamlamıştır.

2012 yılında İsveç Malmö Üniversitesi’ nde düzenlenen Florence Network Yıllık Olağan Toplantısında Türkiye’yi temsil eden ekibin içinde yer almıştır.

2015 yılında Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı’ nda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Halen Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı’ nda Doktora öğrencisidir. Tüm yüksek öğrenim hayatı boyunca (lisans, yüksek lisans ve doktora) hem Hemşire olarak çalışmış hem de öğrenim hayatını devam ettirmiştir.

2003 yılında İstanbul’ da özel bir hastanede hemşire olarak çalışmaya başlamış ve 2004 yılında Kocaeli Kandıra Merkez Sağlık Ocağı’ na atanmıştır.

2005 yılında Gebze Fatih Devlet Hastanesi Acil Tıp Kliniği’ nde, 2006 yılında Manisa Hemoglobinopati Tanı Merkezi’ nde, 2007-2009 yılları arasında Manisa Devlet Hastanesi Ameliyathane Biriminde hemşire olarak görev almış 2009 yılında İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ameliyathane Biriminde göreve başlamıştır.

2012 yılında Merkezi Ameliyathane biriminde süpervizör Hemşire 2015 yılında Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü’ nde Süpervizör olarak çalışmaya başlamıştır. Birimin Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi (ÇKYS) koordinatörlüğünü yürütmüştür. Hemşirelik Bakım Değerlendirme Sistemi (HBDS) nin hastane koordinatörlüğü görevini yürütürken aynı zamanda projenin kitap bölüm yazarlarındandır.

Avrupa birliğine üye ve aday 7 ülkenin ortak  ‘Sağlık Reformu: Sağlık Sisteminde Ortaya çıkan Yeni Mesleklerin Uygulama, Çıktı ve Maliyetler Üzerindeki Etkileri’ Avrupa Birliği Projesi’nin çalıştığı kurumda yürütülmesinde görev almıştır. Görev yaptığı hastanede düzenlenen Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı kurslarda eğitimci olarak görevlendirilmiş aynı zamanda  ‘Ameliyathane Hemşireliği Sertifikalı Kurs Programı’nın başkanlığını da yürütmüştür. Hasta Güvenliği Komisyonu ve Eğitim Komisyonu başta olmak üzere çalıştığı kurumda çok sayıda komisyonda aktif görev almaktadır. Profesyonel olarak fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir ve geçtiğimiz yıl hemşirelik haftası etkinlikleri kapsamında çalıştığı kurumda hemşire portrelerini konu alan fotoğraf sergisi açılmıştır.

Bilimsel alanda çalışmaları mevcut olup, yurtiçi ve yurt dışında çok sayıda bilimsel toplantı ve kongreye çalışmaları ile veya davetli konuşmacı olarak katılmış ve çeşitli ödüller kazanmıştır.

En yakın zamanda, geçtiğimiz mayıs ayında İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen 19. Uluslararası Hemşirelik Bakımı ve Eğitimi Kongresi’ nde ‘Investigation Of The Opinions And Recommendations Of Participants Related To Operating Room Nursing Certified Course Program’ çalışması ile ‘en iyi bildiri ödülünü’ kazanarak ülkemizi temsil etmiştir.

European Operating Room Nurses Association-EORNA tarafından 2015 yılında İtalya’ nın Roma şehrinde düzenlenen kongrede hasta güvenliği ile ilgili çalışmalarını sunmuştur. Dolayısıyla EORNA ile tanışması da bu dönemde gerçekleşmiştir. HERO Avrupa Hemşirelik Hizmetleri Ödülü, ‘European Operating Room Nurses Association-EORNA’ önderliğinde düzenlenmektedir ve Ansell firması tarafından desteklenmektedir.

HERO Hemşire; kendi ve meslektaşlarının eğitim ve gelişimini destekleyen ve önem veren, çalışan ve öğrenci hemşireler için rol model olan, meslektaşları ve toplum için fark yaratan aynı zamanda hemşirelik bilimi kanıtlarını kullanan ve bilimsel literatüre katkı sağlayan kişi olarak tanımlanmaktadır.

Hemşirelik mesleği ile küçük yaşlarda tanışan ve mesleğini yaşam felsefesi haline getiren Uzman Hemşire Fatma SUSAM ÖZSAYIN, 2017 yılı  ‘Avrupa Hemşirelik Hizmetleri Ödülü’ Türkiye adayı olarak seçilmiş ve bu ödülü ülkemize kazandırmıştır.

 İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.

2 Yorum

  1. Öğrencilik yıllarında çalışkanlığı,dürüstlüğü,samimiyeti, öğrenme azmi ve gayretiyle hatırladığım HERO HEMŞİRE FATMA SUSAM ÖZSAYIN’nın başarılarını gururla izliyorum. Mesleğimiz adına daha çok yapacakları olduğuna inanıyorum.Kendisini ve değerli ailesini kutluyorum.Sevgilerimle

  2. Hemşirelik mesleğine yapmış olduğu katkılarından ve başarılarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Meslektaşımızla gurur duydum. Yolu açık olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu