Adet (Regl) Dönemi

Adet olduğumda çok ağrım oluyor normal mi?

Adet olduğumda çok ağrım oluyor normal mi?

Adet olduğunda hafif bir ağrı olması normaldir. Ancak ağrının çok olması normal bir durum değildir. Genellikle kadınlarda adet kanamasının başladığı gün ağrı meydana gelir. Bunun nedeni; uterusun, adet kanını dışarıya atmak için kasılmasıdır. Fakat buna bağlı oluşan ağrı kısa sürelidir ve çok şiddetli değildir. Sıklıkla adetin ilk günü daha yoğundur, ikinci günü oldukça hafifler hatta tamamen geçebilir.

Ancak, ağrı şiddetli ise, adet olmadan önce başlayıp,   adet kanamasının devam ettiği sürece devam ediyorsa bu ağrının nedenini araştırmak gereklidir. Adet döneminde ki şiddetli ağrının nedeni sıklıkla endometriozistir. Endometriozisin tedavi edilmesi ile ağrı azalacaktır. Endometriozis dışında myom, polip, enfeksiyonlar vb. oluşumlarda adet döneminde şiddetli ağrıya neden olabilir.

Adet döneminizdeki ağrı şiddetini doğru değerlendirmek önemlidir. Çünkü bazı kadınlar şiddetli ağrıları olduğunu ifade etmelerine rağmen, yapılan değerlendirmede adet ağrısına neden olacak herhangi bir durumun varlığı ile karşılaşılmamıştır.

Adet ağrınıza 1’den 10’a kadar bir puan vermeniz gerekirse siz kaç puan verirsiniz. Eğer, 7, 8, 9 ve 10 gibi puanlar veriyorsanız, bir doktora başvurarak ağrıya neden olan durumun araştırılmasını sağlamalısınız.

Adet döneminde meydana gelen ağrıyı azaltmak için düzenli uyku, egzersiz, yürüyüşler, ılık duş, bitki çayları, tuz tüketiminin azaltılması, kahve ve çay tüketiminin azaltılması vb.de işinize yarayacağını düşündüğümüz önerilerdendir. Bu basit önerilerle ağrı azalmıyorsa doktora başvurularak tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.

Sağlıklı ve ağrısız günler dileriz.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bir meslek ve yaptığım işi seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu