Adet (Regl) Dönemi

Adet Geciktirici İlaçlar

Adet döngüsü her kadının ergenliğinde başlayan ve menopoz dönemine kadar süregelen bir dönemdir. Düğün gününün adet dönemine denk gelmesi, tatil gününün bu sürece denk gelmesi gibi sebeplerle kadınlar dönem dönem bu döngüyü ertelemek isteyebilir. Bu noktada da kadınların başvurduğu yöntemlerden biri şüphesiz ki adet geciktirici ilaçlardır.

Adet Geciktirici Haplar

  • Primolut N (9,71 TL)
  • Tarlusal (5,95 TL)
  • Doğum kontrol hapları

Adet Geciktirici İlaçların Kullanım Amacı Nedir?

Adet geciktirici ilaçlar adından da anlaşılacağı üzere adetin ertelenmesini amaçlamaktadır. Bu durum kadınların hayatını kolaylaştırır. Belki de özel günlerinin kurtarıcısı olabilir. Fakat bu ertelemenin 10 günden fazla sürmemesi önerilir. Adet döngüsünün 10 günden fazla adet ertelenmesinin kadın vücuduna zarar verebileceği düşünülmektedir. Çünkü adet döngüsü kadınlar için doğal bir süreçtir ve kadının sağlıklı bir şekilde bu süreci geçirdiğini gösterir.

Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Adet geciktirici ilaçları kullanmadan önce adet döngünüzü iyi bilmeniz gerekir. Çünkü adet geciktirici ilaçlar adet döngüsü başlamadan 2 gün önce kullanılmaya başlanmalıdır. Kullanım dozu hekiminiz tarafından belirlenmelidir ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanım süresinin 10 günü geçmesi sağlığınız açısından dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkisi Var Mıdır?

Adet geciktirici ilaçlar adından da anlaşılacağı üzere adet gününüzü erteler ve bu durumda adet döngünüzün gününün değişmesine sebep olabilir. Adetin gecikmesine bağlı kadınlarda ekstra sorunlarda ortaya çıkabilir. Bu sorunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.
• Karında şişkinlik hissi
• Karında gerginlik hissi
• Kabızlık
• Baş ağrısı
• Sinirlilik
• Duygusal dalgalanmalar
Adet gününün gecikmesine bağlı ortaya çıkan bu durumlar geçici problemlerdir. Kişi adet geciktirici ilacı kullanmayı bıraktığında problemler kendiliğinden ortadan kalkacaktır. İlaç kullanımı kesildikten sonra kişi zaten 2 gün sonra adet görmeye devam edecektir.

Adet Geciktirici İlaçlar Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Adet döngüsü kadın için doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Kadınların temel alacağı en önemli nokta bu döngüyü yeterince koruması ve döngüyü bozmamasıdır. Bu sebeple hekimler adet geciktirici ilaçların mümkünse senede en fazla 3 kez kullanılmasını önermektedir.

Adet Geciktirici İlaçları Kimler Kullanmamalıdır?

Adet geciktirici ilaçlar hekim önerisi ile başlanır. Bu sebeple kadın bu ilacı kullanmadan önce muhakkak jinekolojik muayeneden geçmelidir. Fakat adet geciktirici ilaçların kullanılmasının zararlı olduğu bazı kadın grubu vardır. Bu grup aşağıdaki gibi sıra

Büşra TEKİN

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2012 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu