Adet (Regl) Dönemi

Adet Dönemi Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Önemli Bilgi

1.Adet kanı karın içinden ya da yumurtalıklardan gelmez, rahim içinden gelir.

Adet kanaması rahim içi dokusunun dökülmesiyle oluşur, yani rahim içinden gelir.

2.Adet kanı kirli değildir.

Kadınlar tarafından adet kanının kirli olduğu düşünülür fakat aksine öyle değildir. adet kanının geldiği rahim tamamen steril bir yerdir. Adet kanaması olmadığı durumda gebelik meydana gelebilir, bu bakımdan gebeliğin gerçekleştiği ortamın kirli olduğunu düşünmek yanlıştır.

3.Adet, hamileliğin oluşabilmesi için gerçekleşir.

Rahim olası gebelik için her ay kendini hazırlar. Gebelik oluşmadığı zaman artan rahim içi dokusu dökülerek adet kanaması oluşur.

4.Adet gecikmesi hamileliğin ilk belirtisidir.

Cinsel yaşamı aktif ve herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan kadında adet gecikmesi ilk olarak gebelik olmasını düşündürmektedir. Fakat adet gecikmesinin stres, sağlık koşulları, kilo değişiklikleri gibi farklı sebepleri de vardır. Daha fazla bilgi edinmek için >> Adet Gecikmesi

5.Adet ağrısının sorumlusu hormonlardır.

Adet ağrılarının görülmesindeki en önemli sebep rahim kasılmasını sağlayan prostagladin hormonudur. Kadın, rahim kasılmalarını ağrı olarak hisseder.

6.Adet düzensizliğini normal olarak görmeyin!

Adetlerin sürekli olarak düzensiz olması hamile kalma şansını düşüren bir faktör olabilir. Böyle bir durumda doktora başvurulmalıdır. Ara sıra stres gibi nedenle düzensiz de olabilir.

7.Sık sık ped değiştirilmesini gerektirecek ve uzun süreli kanama normal değildir.

Adet süresi 1 haftadan fazla ve kanama miktarı çok ise nedeni araştırılmalıdır. Kanamanın çok ve uzun olması kişide kansızlığa neden olabilir.

8.Adet görmek yumurta üretildiği anlamına gelmez.

Kadının düzenli adet görmesi, doğurgan olduğu anlamına gelmez yani yumurta oluşmayabilir. Hamile kalmakta sorun yaşayanların bu durumu göz önünde bulundurmasında fayda var.

9.Adet geciktirici kullanılan dönemde cinsel ilişki yaşanırsa hamile kalınabilir.

Adet geciktirici bir ilaçtır, doğum kontrol hapı değildir. Bu nedenle bu ilacın kullanıldığı dönemde cinsel ilişki yaşanırsa gebelik meydana gelebilir. Gebelik oluşmaması için çiftler etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdırlar.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bir meslek ve yaptığım işi seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu